Tvorba loga či identity vašej firmy z veľkej časti odzrkadľuje rukopis, aký pri jednotlivých zákazkách používate. Preto je dôležité vedieť, že farba (a nielen farba loga) ako súčasť vizuálnej komunikácie predstavuje silný prvok, ktorý ovplyvňuje predovšetkým potenciálnu klientelu – jej záujem alebo naopak neupútanie pozornosti.
Farba všeobecne môže byť zdrojom vizuálnej energie. Jej sila spočíva v spájaní izolovaných prvkov a posilnení celkového dojmu kompozície. Môže vyjadrovať priamy postoj alebo emóciu, podnietiť reakciu, zdôrazniť, spestriť či vyjadriť posolstvo.
Dôležitým bodom pri tvorbe identity/loga je okrem farby aj tvar, resp. kombinácia vhodnej farby s vhodným tvarom. Ak má logo ostré rysy a tmavé farby, môže pôsobiť konzervatívnym a ráznym dojmom. Naopak svetlejšie farby a oblejšie rysy vzbudzujú pocit jemnosti či neformálnosti.
Farby delíme do dvoch základných skupín a to na teplé a studené farby, kde sa každá z nich vyznačuje určitými vlastnosťami.
Medzi teplé farby radíme už tradične červenú, oranžovú, žltú a ich kombinácie. Všetky evokujú energiu a sála z nich pozitívny pocit, vďaka čomu sa zväčša využívajú na vyjadrenie príjemných emócií.
Červená: teplo a energia
Význam červenej farby sa mení v závislosti od kontextu, v ktorom je použitá. Reprezentuje teplo a považuje sa za energickú a živú farbu. Často sa spája s láskou a vášňou ale môže asociovať aj násilie, nebezpečenstvo či slobodu. V brandingu je predurčená pre stránky, služby a produkty, ktoré sa týkajú jedla, reštaurácií, fastfoodov a nákupov. Nie je nijakým tajomstvom, že sa „farba krvi“ často pre svoje stimulačné a aktivizačné účinky používala napríklad aj v podprahovej reklame (napr. McDonald).
Oranžová: mladosť a optimizmus
Oranžová farba vzniká kombináciou červenej a žltej. Pôsobí priateľsky, príjemne a pozitívnym dojmom. Podobne ako červená predstavuje aktivitu, no v brandingu nie je považovaná za serióznu farbu. Hoci vytvára neformálnu atmosféru, ktorá často oslovuje mladých ľudí, pri veľkom množstve pôsobí lacno.
Žltá: bystrosť a veselosť
Žltá je farbou tvorivosti a radosti. Keďže často znázorňuje majestátnosť, môže nahrádzať aj zlatú farbu. Rovnako ako červená púta pozornosť, ale pozitívnym a priateľským smerom. Pre svoj optimistický dojem komunikuje v reklame či brandingu hlavne priateľskosť a sviežosť, čo sa často využíva pri predaji detského tovaru a k propagácií ihrísk, športovísk a fitness centier. Signalizuje aj upozornenie, preto sa používa pri dopravných značeniach. Jej používanie v logu je však v kombinácií s bielou treba zvážiť, nakoľko môžu farby splývať.
Od teplých farieb sme sa dostali k farbám studeným, medzi ktoré radíme bielu, čiernu, zelenú, modrú a fialovú.
Biela: čistota a jednoduchosť
Jedna zo základných prírodných farieb – biela, v nás evokuje pozitívny pocit. Symbolizuje vysoké hodnoty či mier, niektoré zdroje uvádzajú aj spätosť s náboženstvom či duchovnosťou. V brandingu sa často používa na vytvorenie minimalistického prostredia, na ktorom vyniknú grafické prvky a zvýrazní sa použitá farebnosť. Pri používaní však nemusí ísť zákonite len o symboliku minimalizmu. Keďže ide o farbu spravodlivosti a čistoty, často sa spája s vizuálom spravodajských novín alebo medicíny. Pre svoju jednoduchosť si bielu zvolí mnoho firiem zameraných na techniku či spotrebiče. Všeobecne sa však biela odporúča používať pri tvorbe identity firiem, ktoré chcú pôsobiť čestne a zakladajú si na bezúhonnosti.
Čierna: modernosť a sofistikovanosť
Čierna vzbudzuje autoritu, moc, rešpekt ale aj eleganciu a prestíž (pre čo sa často používa v módnom priemysle). Má však dve tváre a často sa spája so smrťou. Na čiernom podklade vyniká najmä typografia a tradične sa využíva v modernom dizajne. V podnikaní predstavuje kvalitu a luxus a je vhodná na použitie pre stránky s prémiovými službami.
Modrá: pokoj a dôvera
Modra predstavuje farbu mora a oblohy. Je jednou z najobľúbenejších farieb, vyvolávajúcich pocit bezpečia, dôvery a pokoja. Vyžaruje z nej decentnosť, zodpovednosť a stabilita. Práve preto sa pre ňu rozhodnú finančné inštitúty, firmy s lekárskymi potrebami, minerálne vody, webstránky s politicky ladeným obsahom či počítačové spoločnosti.
Fialová: luxus a tajomnosť
Fialová vyvoláva u ľudí pocit kreativity a predstavivosti, pôsobí tiež harmonickým dojmom. Často sa spája s bohatstvom, víťazstvom, luxusom a v neposlednom rade tajomnom.
Je vhodná pre produkty spojené s kozmetikou, zdravím a duchovnom, ale aj pre inovatívne, sofistikované a vysoko kvalitné služby.
Ako správne postupovať pri definovaní farieb pre Vašu firmu?
- Určite si charakter firmy a aké vlastnosti by mali ľudia u vás podvedome vnímať.
- Predtým, než sa rozhodnete pre farby a tvary, je vhodné urobiť si prieskum konkurencie. Je dobré líšiť sa od konkurencie a nesiahnuť po rovnakých farbách.
- Buďte svoji. Majte vlastný štýl a príbeh. Okrem charakteru Vašej značky je dôležitý aj spôsob, akým chcete komunikovať.
- Inšpirujete napríklad v našom portfóliu a nechajte si poradiť od odborníkov. Ak sa necítite ako dizajnér, nechajte sa pri výbere inšpirovať momentálnymi trendami. Nechajte si poradiť odborníkmi v grafickom dizajne a brandingu.
A aká je Vaša farba loga?
Huxley Vám s identitou pomôže. Spustite náš Nice formulár a veci sa dajú do pohybu.