Perfektne vytlačená objednávka nezačína tlačiarňou, ale začína vami. To, či budú farby také, aké zamýšľate alebo či bude text dokonale ostrý závisí od toho, ako objednávku do tlačiarne odošlete. Prečítajte si najčastejšie chyby, ktoré sa v zadaniach do tlače vyskytujú a ako sa im vyhnúť.
-
Farebný model nie je CMYK
Ak do tlače posielate farebný dizajn, musí byť vždy vo farbách CMYK. Farebný režim RGB vyzerá síce krásne na monitoroch, no realita je iná. Výsledkom sú tupé farby či naopak veľké presvetlenie. Môže sa využívať napríklad pri tvorbe webstránok, no na profesionálnu tlač rozhodne vhodný nie je.
-
Rozlíšenie tlače
Rozlíšenie obrazovky a rozlíšenie tlače sú ako jablká a hrušky. Kým rozlíšenie obrazovky určuje, aký malý/veľký obrázok sa zobrazí na obrazovke, rozlíšenie tlače znamená, ako ostrý bude vytlačený obrázok. Hlavý rozdiel je ale v „ppi“ teda v pixels per inch (pixely na palec). Obrázky, ktoré vidíme online sú zvyčajne veľké tak 72ppi. Pre tlač je to však málo. Platí pravidlo, že tlačený dokument by mal mať 300ppi. Pri rozlíšení 300ppi môžete pokojne tlačiť plnofarebné formáty až do rozmeru A2. Ak budete chcieť tlačiť veľkoplošné bilbordy, je samozrejme potrebné toto rozlíšenie zväčšiť.
-
Odstránenie farieb z čiernobielych obrázkov
Ak plánujete vytlačiť čiernobiele dokumenty/obrázky, musia byť nastavené na šedú škálu alebo profil. Ak to neurobíte, pri tlači sa automaticky pridajú farby CMYK. Z tlače vám tak príde neplánovaná zásielka, ktorá sa navyše použitím farieb aj predraží.
-
Dokumentu chýbajú spadávky
Spadávka (angl. bleed) je presah grafiky za čistý vytlačený formát. Používajú sa na odstránenie nepresností, ktoré vznikajú napríklad pri tlači vizitiek. Stroje, ktoré vám vizitky narežú, nie sú úplne presné. Občas sa stane, že vám z vizitky zmizne kúsok textu či čísla (stroj ho odreže), inokedy vám zasa zostane škaredý biely pásik z nepotlačeného papiera. Z tohto dôvodu nastavíte do pripravovanej grafiky 3mm z každej strany, čo je štandardná veľkosť spadávky. Tým sa vyrovná nepresnosť, ktorá by mohla pri tlači vzniknúť.
-
Vyhnite sa používaniu iných formátov ako je PDF
Súbory s koncovkami *.crd, *.ai alebo *.ppt nie sú práve najvhodnejšími kandidátmi na tlač. Ide o tzv. otvorené dáta, ktoré sa môžu pri tlači zobraziť úplne inak, ako ste si pôvodne predstavili. Najvhodnejšie je používanie súborov PDF, pri ktorých sa nemusia tlačiari obávať, že sa im napríklad rozsype grafika vášho súboru.
-
Nepoužívajte GIF a PNG
Súbory GIF a PNG nie sú určené pre tlač. Boli navrhnuté pre používanie na webe a umožňujú transparentné pozadie. Na webe síce vyzerajú super, no konečný výsledok po tlači bude iný. Ďalším dôvodom je ich predvolené rozlíšenie len na 72ppi (ako sme už spomínali vyššie). Pri návrhu pre tlač je najvhodnejšie používať formát súboru TIFF pre PC aj pre MAC.
-
Používajte vektorový text miesto rastru
Bežnou chybou je používanie rastrovej typografie v dizajne. Používaním textu založeného na pixeloch (raster) skončí text po tlači s neostrými okrajmi. Ak chcete vytlačiť váš text s ostrými okrajmi, používajte len vektorovú typografiu a vektorovú grafiku. Bohužiaľ, nie vždy sa dá používať vektorová typografia, najmä ak ide o návrh založený na rastrovom obrázku či fotografií. V takomto prípade nastavte rozlíšenie dokumentu na 300ppi a netlačte na väčší formát než A2.
-
Dizajn stačí poslať len jedenkrát
Častou chybou, najmä pri tlači vizitiek je, že zákazník v snahe pomôcť tlačiarom vyskladá na formát A4 viacero (v tomto prípade 10x) rovnakých návrhov, aby zaplnil prázdne miesto. Pre tlač sa však využívajú v skutočnosti hárky rôznych veľkostí, preto úplne postačí, ak návrh na vizitku pošlete do tlačiarne len 1x, resp. súbor bude obsahovať váš dizajn len raz. Ostatné nechajte na tlačiaroch.
-
Chyby v textoch
Tou najbežnejšou chybou, ktorá však priamo nesúvisí s tlačou, je chyba v texte. Ide o problém, ktorý je však čisto len vo vašej réžii. Tu platí staré známe: „Dvakrát meraj, raz strihaj“. Prečítať si po sebe aj trikrát text je to najmenej, čo môžete pred odoslaním do tlače urobiť. A keď nie vy, tak vaši blízki.
-
Nesprávne rozmery
Tak, ako si po sebe skontrolujete ešte raz text, uistite sa, že máte správne aj rozmery. Pred tlačou uveďte aj mierku, pokiaľ ste v nej dizajn pripravovali.