Neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou tlače je väzba. To, ako je vaša kniha či brožúra zviazaná rozhoduje o úspechu vášho produktu. A nebudeme si klamať – v dnešnej dobe obal predáva. Ak patríte medzi nováčikov vo svete tlače, vybrať si tú správnu väzbu môže byť ťažké. Pre uľahčenie vášho rozhodovania sme preto pripravili jednoduchý manuál. Tak si už nelámte hlavu a čítajte.
Typ väzby sa vyberá na základe určitých kritérií, akými sú funkcia dokumentu, materiál, počet strán, ale aj dizajn a samozrejme rozpočet. Primárne ide o mäkké (V1, V2, V3, V4), polotvrdé (V5, V6) a tvrdé väzby -(V7,V8). Pozrite si jednotlivé varianty s krátkym popisom:
V1 - Šitá väzba sedlová (Zošitová)
Ide o najbežnejšiu a najlacnejšiu formu viazania, vhodnú pre dokumenty s rozsahom 8 až 80 strán. Vzniká pomocou dierovacieho drôtu, ktorým sú jednotlivé stránky (zložky) spolu s obálkou v chrbte spojené. Drôt je následne rovnomerne ohnutý na vnútornej strane dokumentu, čo je estetické a veľmi podobné technike zošívania. Využíva sa najmä na viazanie brožúr a časopisov.
Podobná sedlovému šitiu môže byť aj V1 s očkami. Slučky, vďaka ktorým drží dokument pohromade sa vytvárajú na vonkajšej strane chrbta dokumentu, kam sa vkladajú 3 krúžkované spojivá (drôtiky). Je to skvelá možnosť pre informačné brožúry, ktoré sa tak môžu spojiť do väčšieho celku.
Lepená väzba (V2)
Je ideálna pre dokumenty s rozsahom 16 až 180 strán. Voľné listy sú na chrbte spojené lepidlom a zavesené do obálky. Štandardne sa na lepenie používajú Hot Melt alebo PUR lepenia. Ide o cenovo dostupný spôsob väzby. Používa sa na brožúry, katalógy a výročné správy.
Bloková väzba (V3)
Využíva sa najmä na brožúry a dokumenty s menším počtom strán. Brožúra je na chrbte zošitá drôtom a pridaná obálka následne zakryje väzbu a vytvorí chrbát. Používa sa na viazanie skrípt.
Šitá väzba (V4) (case bound)
Ide o štandardnú metódu viazania kníh s pevným povrchom. V porovnaní s lepenou väzbou je odolnejšia, nakoľko sa jednotlivé sekcie dokumentu viažu najskôr bielou alebo tmavou niťou a následne sa knižný blok zalepí do obálky. Využíva sa najmä pri knihách s vyšším počtom strán.
V5
Starší typ viazania, ktorý sa už dnes takmer nepoužíva. Ide o polotuhú väzbu s doskami z ľahšej lepenky. Väzba je buď lepená alebo šitá niťou, podobne ako pri lepenej väzbe.
V6
Používa sa na detské skladačky – leporelá. Ide o lepené listy z ľahšej lepenky.
Tvrdá väzba (V7)
Ide o polo-plátennú tuhšiu väzbu s okrajmi a s kombinovaným poťahom. Využíva sa hlavne pri knihách, kde sú dosky potiahnuté papierom a chrbát knihy je potiahnutý plátnom.
Tvrdá väzba (V8)
Knižná plátenná väzba s okrajmi, ktorá využíva nekombinovaný poťah. Ide o celoplátennú väzbu. Takáto väzba môže mať tri typy:
- V8a: tvrdá väzba s doskami potiahnutými laminovaným papierom
- V8b: tvrdá väzba s doskami potiahnutými papierovým poťahom
- V8c: tvrdá väzba s doskami potiahnutými kožou, baladekom (imitácia kože) a s vatovaním dosiek (vyplnením molitanom)
Tvrdá väzba (V9)
Dosky knihy sú z plastu, stužené nemäkčenou PVC fóliou alebo lepenkou.
Špirálová väzba
Veľmi populárny typ väzby, ktorý sa používa najmä na písacie bloky, kalendáre, brožúry či katalógy. Je ideálnym riešením pre dokumenty s rozsahom 2 až 275 strán. Existuje viacero druhov špirálových väzieb. Príkladom je „klasická“ väzba, kedy sú do jednotlivých strán dokumentu vyvŕtané dierky, cez ktoré prechádza guľatá cievka (drôt). Konce cievky sú zahnuté, aby nedošlo k skĺznutiu strán.
Najdokonalejšou z pomedzi špirálového viazania je väzba Twin Wire. Je to dvojitá krúžková väzba, kedy sú strany viazané jednotlivými drôtenými krúžkami.
Výhodou tohto typu väzby je otáčanie jednotlivých strán o 360 stupňov bez posunutia stránok a po otvorení umožňuje stránkam ležať presne vedľa seba v rovine. Špirály je možné vyrobiť aj z plastu a v rôznych farebných prevedeniach.
Hrebeňová väzba
Jednoduchý a lacný typ väzby, používaný na dokumenty s rozsahom 2 až 230 strán. Stránky dokumentu sú zviazané plastovým hrebeňom, ktorý prechádza cez obdĺžnikové otvory v stránkach. Predná strana je vyrobená z transparentnej fólie a na zadnú stranu sa používa kartón. Výhodou je viacnásobné použitie, pridávanie a odoberanie jednotlivých litov z väzby.
Dúfame, že po prečítaní nášho mini manuálu máte v danej problematike už jasno a nájdete väzbu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám aj peňaženke. Ak si ale aj tak stále neviete dať rady, pokojne sa obráťte na nás.