Blog

Toto je Huxley blog. Archív našich úvah a myšlienok.
Začítajte sa a určite nájdete niečo, čo Vám pomôže.

7 dôvodov prečo je katalóg perfektný marketingový nástroj

13 September 2018

brozury-a-katalogy

Ľudia milujú katalógy. Zbožňujú si nimi listovať, objavovať a – samozrejme – aj objednávať. Preto by im malo v rámci vášho marketingu patriť špeciálne postavenie. Podľa zahraničných štúdií strávi spotrebiteľ pri prezeraní katalógu priemerne 15,5 minúty a s radosťou ho doma skladuje ešte ďalších niekoľko týždňov. Ak je s nákupom spokojný, katalóg si ochotne ponechá aj dlhodobo aby nezabudol, u koho nakúpil.

Dôvodov, prečo si ich nechať vytlačiť, je však oveľa viac. Tak čítajte a inšpirujte sa...

  1. Katalógy ovplyvňujú nákupné rozhodovanie

... a majú silnejší vplyv na zákazníka než televízna alebo webová reklama. Štúdie ukázali, že 84% ľudí nakupuje bezprostredne po prečítaní katalógu a až 52% kúpilo viac ako plánovalo, keď behali po obchodoch s katalógom v ruke.

Dôležitý je obsah. Katalógy, ktoré sú voči zákazníkom úprimné a ukazujú osobnosť značky, majú potenciál zvýšiť predaj. Zakomponujte preto do obsahu príbehy ako daný produkt vznikol alebo recenzie od používateľov.

 

  1. Z offline sveta do online módu

Vedeli ste, že približne 70% ľudí si po prečítaní katalógu vyhľadá danú stránku na webe? Okrem toho si stránku prezerajú dvakrát tak dlho ako ostatní návštevníci, ktorí katalóg nevideli. Výhodou je, že si zákazníci môžu katalóg prečítať v pokoji aj niekoľkokrát za sebou a na web sa prihlásia až vtedy, keď majú všetky potrebné info v ruke a sú pripravení nakupovať.

Prepojte nápady v katalógu s nápadmi na webe. Možnosti sú neobmedzené – QR kódy či poukážky. Hlavne, nech má všetko rovnakú myšlienku.

 

  1. Zvyšovanie povedomia o vašej značke

84% zákazníkov si katalóg po prečítaní ponechá doma dlhodobo, čo je pre vás obrovská výhra. Katalóg môžu kedykoľvek vybrať a znovu si prečítať čo-to o vašej firme a produktoch.

Aj v tomto prípade platí, že obal predáva. Váš katalóg musí byť lahôdkou pre oko – dbajte preto na dizajn. Copywriting samozrejme nesmie zaostávať. Je dôležité, aby ste sa v tomto smere snažili odlišovať od konkurencie.

 

  1. Pohodlie a dostupnosť

Množstvo zákazníkov neznáša chodiť po obchodoch. Až 63% z nich uviedlo, že je ľahšie listovať si v prehľadnom katalógu, než stráviť hodiny v nákupných centrách či na internete.

Niet nad praktický, ľahko prenosný a dizajnovo pekný katalóg, ktorý obsahuje všetky potrebné informácie. To všetko robí z vášho katalógu silnú predajnú zbraň.

 

  1. Tlačená reklama je z hľadiska neurovedy účinnejšia  

Výskum v oblasti neurológie ukázal, že katalógy sú vhodným doplnkom digitálnej reklamy. Fyzická (tlačená) reklama má podľa výsledkov dlhodobejší vplyv na spotrebiteľa, ktorý si v momente nakupovania spomenie skôr na katalóg než internet. Okrem toho  vyvolávajú katalógy v zákazníkovi silnejšiu asociáciu značiek a tiež hlbšie emocionálne spojenie so značkou/produktom.

Pokúste sa zmapovať vašich zákazníkov v rámci celej buyer´s journey, aby ste získali prehľad o tom, ako by im váš katalóg mohol čo najlepšie pomôcť. Zistite, či preferujú tlačenú reklamu alebo denne surfujú po internete. Každý získaný údaj vám pomôže vytvoriť katalóg, ktorý bude presne sedieť na vašu klientelu.

 

  1. Katalógy evokujú silné pozitívne pocity

Od pocitu z papiera, po vizuálnu príťažlivosť obrázkov – katalógy poskytujú čitateľom viacrozmerný zážitok, ktorý stimuluje niekoľko zmyslov súčasne. Tieto fyzické „zážitky“ vytvárajú spomienky a prepojenia a umožňujú čitateľom uniknúť z každodenného stresu. Štúdie tiež ukázali, že katalógy dokonca pomáhajú prekonať úzkosti spojené s prijímaním faktúr.     

Pri dizajne si dobre zvážte základné parametre, akými sú rozmery a materiál a pokúste sa zistiť, na čo reagujú vaši zákazníci najlepšie. Využitie inovatívnych techník, akými sú textúry a vône, môžu váš katalóg povýšiť na jedinečný.

 

  1. Relaxácia a jednoduchosť

Katalógy umožňujú zákazníkom spomaliť a vychutnať si radosť z príbehov a obrázkov. Dávajú im možnosti objavovať nové produkty a to vo vlastnej réžií- časovej aj priestorovej. Nie je nad to v pokoji a pri šálke kávy prečítať si, „čo je nové“. A tým, že katalógy prinášajú cielený výber produktov, ušetria zákazníkovi čas strávený pri hľadaní na internete. To sú tie dôvody, prečo spotrebitelia stále považujú katalógy za príjemné a zábavné...  

Pokúste sa obmedziť periodicitu katalógu na štvrťročne alebo polročne. To vzbudí v zákazníkoch zvedavosť a záujem.   

Polygraficky slovnik